Hlavní město Lefkosie/Nikósie

Kypr - Nikósie - mešita SelimiyeHlavním městem tohoto překrásného ostrova je Lefkosie, které je známé také pod názvem Nikósie. Lefkosie je, stejně jako celý ostrov, rozděleno na dvě části, řeckou a tureckou. Obě tyto části jsou velmi bohaté na historické památky.

Jižní část města patří Kyperské republice. Jedná se o kulturní, obchodní i vzdělávací centrum celé země, kde se kromě historických památek nachází také Kyperské univerzita, obrovská obchodní centra a svá sídla zde mají i významné mezinárodní společnosti. Ty nejdůležitější části města jsou chráněny benátskými hradbami, které doplňují tři brány. Centrem této části města je náměstí Eleftheria. Rozhodně nesmíte vynechat návštěvu zdejšího Národního archeologického muzea. To samozřejmě nejsou všechny památky, které v tomto nádherném městě můžete obdivovat. Pokud budete chtít poznat celé město i s jeho památkami, vyčleňte si na to minimálně dva až tři dny.

K oblíbeným turistickým cílům v jižní části města patří Arcibiskupský palác, který byl postavený v roce 1956. Nachází se zde například Byzantské muzeum, kde si prohlédnete největší sbírku náboženských ikon. Vedle paláce si můžete prohlédnout nádhernou gotickou katedrálu sv. Jana pocházející z roku 1662. Další církevní památkou je kostel Panagia Fanomereni z roku 1872. Nejvíce o historii města se dozvíte v muzeu Leventis mapující život města.

Severní, turecké části města, není tolik rušná jako jižní. Její největší dominantou je mešita Selimiye, která, stejně jako další mešity ve městě, vznikla přestavbou významné katedrály. Konkrétně v tomto případě se jednalo o gotickou katedrálu zasvěcenou svaté Sofii, v které byli kdysi korunováni kyperští králové.

Vyberte si zájezd na Kypr za skvělou cenu!

Nedaleko této mešity kdysi stávaly dva křesťanské kostely. Ty ale byly přebudovány na tzv. Bedesten, turecký trh. Najdete zde také vyhlášené lázně, komplex Buyuk Hammam.

Rezervujte si letenku na Kypr ještě dnes!

© Copyright 2024 | Kypr | www.ekypr.cz
Provozuje: MFÁčko.cz